Categories
Sin categoría

A COVID-19 oltások méltányos eloszlása: Mit kell tudni

A COVID-19 oltások méltányos eloszlása: Mit kell tudni

Az emberek biztosítása, hogy az emberek hozzáférjenek a Covid-19 oltáshoz, kritikus fontosságú a COVID-19 pandémia elleni küzdelemben. A méltányos oltóanyag -eloszlás prioritást élvez a kiszolgáltatott populációk és területek, és segít megvédeni azokat, akik nem rendelkeztek a lövéssel.

2021 novemberétől a világ lakosságának kevesebb mint fele oltást kapott. Bizonyos esetekben ez azért van, mert az emberek úgy döntöttek, hogy nem kapják meg a lövést. De sok embert nem oltottak be, mert egyszerűen nem férnek hozzá a vakcinához, és veszélybe sodorják magukat és közösségeiket is.

A vakcina eloszlására gondolva két stratégiát kell figyelembe venni: egyenlő és méltányos eloszlás. Az egyenlő disztribúció arra összpontosít, hogy mindenkinek azonos szintű hozzáférést biztosítson a vakcinához.

Az méltányos eloszlás azonban a méltányosságra és a hozzáférési akadályok leküzdésére összpontosít.

Ez magában foglalja a vakcinák üzenetküldését az egyes közösségekhez, a közös hozzáférési akadályok azonosítását és azok igényeinek prioritása, akik számára az oltás valószínűleg az életmentés. A méltányos eloszlás biztosítja, hogy a vírus számára leginkább kiszolgáltatott emberek – és a legvalószínűbbek, hogy elterítsék – hozzáférhetnek a vakcinához.

Ezenkívül megakadályozza, hogy az új, oltóanyag-rezisztens COVID-19 variánsok megjelenjenek.

További információ, hogy megismerje, mi az a méltányos eloszlás, miért számít, és hogyan segíthetjük a méltányos elosztás jelenlegi akadályainak leküzdését.

Mi az méltányos eloszlás?

A méltányos elosztás a COVID-19 oltás tisztességes eloszlása. Ez azt jelenti, hogy az emberek, akiknek szükségük van a vakcinára, a legtöbb hozzáférést kapnak – nem csak a legtöbb pénzzel vagy erőforrással rendelkezők.

Az egyének néha az „egyenlő” és „méltányos” kifejezéseket használják felcserélhetően a vakcinák allokációjának megvitatásakor. Valójában azonban két különböző dolgot jelentenek.

Az egyenlő eloszlás azt jelenti, hogy minden embernek azonos hozzáférése van – vagy az összes csoport azonos arányú hozzáférése – a vakcinához.

A méltányos eloszlás prioritást élvez az igények és a méltányosság szempontjából, biztosítva, hogy a legsebezhetőbb személyek hozzáférjenek a vakcinához.

A méltányos eloszlás összetettebb, és nehéz lehet elképzelni, hogy mit jelent valójában a gyakorlatban. Különböző ügynökségek, kormányok és egyének is eltérő megértéssel rendelkeznek arról, hogy mit jelent a „méltányos”.

Általánosságban a cél az, hogy a vakcina hozzáférése tisztességesebb legyen.

Egyes kérdések, amelyeket egy szervezet vagy kormány feltehet a méltányos elosztás biztosítása érdekében:

  • Hogyan lehet csökkenteni az akadályokat a társadalmi -gazdasági osztály és az állapot szerint?
  • Hogyan tudjuk kezelni a fizikai és logisztikai akadályokat, például hogy nem tudunk oltási helyre vezetni?
  • Hogyan lehet megkönnyíteni a regisztrációt és megkönnyíthetjük a oltást?
  • Hogyan lehet kiküszöbölni a bürokratikus akadályokat, például engedély megkövetelését vagy azonosítását a lövéshez?
  • Kinek kell a leginkább az oltást expozíciójuk és orvosi sebezhetőségük miatt?
  • Milyen stratégiák működnek a legjobban az emberek, különösen a legsebezhetőbbek meggyőzése érdekében, hogy megkapják a lövést?
  • Bizonyos csoportok, például egészségügyi dolgozók oltása védi -e a nagyobb közösséget?

Miért számít

A COVID-19 oltás méltányos és méltányos eloszlása a globális egészség szempontjából. Ennek oka az, hogy szabályozhatja a vírus terjedését, csökkentheti az új változatok kialakulásának esélyét, és megakadályozhatja a kórházi kezeléseket és halálesetet világszerte.

A méltányos eloszlás bizonyos előnyei között szerepel az alábbiak.

A kiszolgáltatott személyek és közösségek védelme

A kiszolgáltatott csoportok, például az alacsony jövedelmű háztartásokból származó csoportok további nehézségekkel szembesülhetnek, ha a COVID-19-et alakítják ki. Lehet, hogy nem fizettek szabadidőt a munkából, arra kényszerítve őket, hogy válasszanak a beteg munkavégzése, a vírus terjesztése vagy az otthoni tartózkodás és a jövedelem elvesztése között.

Az oltáshoz való hozzáférés a kiszolgáltatott közösségeket is érinti. A sűrűbb populációkkal és a szoros érintkezéssel rendelkező országokban a vírus könnyebben elterjed.

Az állomány immunitásának esélyének növelése

Amikor több ember választja a vakcinázást, és a sebezhetőbb személyek hozzáférhetnek a lövéshez, az állomány immunitásának esélye növekszik. Ez megvédi azokat az embereket, akik nem képesek oltásba kerülni, például a sérült immunrendszerrel rendelkező egyének.

A COVID-19 elterjedésének lassítása

Az oltás hozzáférhetőbbé tétele arra ösztönzi, hogy több embert oltjon be, ami lelassítja a vírus terjedését.

Az új variánsok megjelenésének csökkentése

Amikor kevesebb ember köti össze a SAR-COV-2 vírust-a vírus, amely Covid-19-et okoz-, kevesebb lehetősége van a mutációra. Ez lelassítja a fertőzőbb és káros variánsok kialakulását, ideértve azokat is, amelyek oltásállóak lehetnek.

Ez megvédi azokat az egyéneket, akik nem választják meg vagy nem választhatják meg a vakcinázást.

A COVID-19 oltás eloszlásának jelenlegi állapota

Míg a globális népesség közel fele legalább egy Covid-19 oltási adagot kapott, a vakcinázási arány a világ alacsony jövedelmű országaiban mindössze 2,5%.

Az Egyesült Államokban a fekete és a latinx emberek kevésbé valószínű, hogy oltással rendelkeznek, mint a fehér egyének. A közelmúltbeli oltási erőfeszítések azonban a fekete lakosság nagyobb részét értek el, ami szűkítheti ezt a rést.

Az alacsony jövedelmű háztartásokból származó emberek szintén alacsonyabbak a vakcinázási arányban. 2021 június szerint az amerikai népszámlálási adatok szerint az évente 50 000 dollár alatti háztartásokból származó személyek kevésbé voltak valószínű, hogy COVID-19 oltást kapnak.

Az emberek a kormány bizalmatlanságát és a vakcinát jelentették, mint a leggyakoribb okok annak, hogy nem kapják meg.

Ezért a vakcina üzenetküldés személyre szabása az adott populációkhoz a méltányos eloszlás kulcsfontosságú része. A vakcinák elfogadásával kapcsolatos kutatások azt sugallják, hogy a vakcinák biztonságával kapcsolatos aggodalmak többsége hajlandó meggondolni magát, azaz az önkormányzatok, a vezetők és az érdekképviseleti csoportok feladata, hogy empatikusan és őszintén kapcsolatba lépjenek velük.

Például az alacsony jövedelmű háztartásokból származó emberek aggodalmuknak köszönhetők a lövés költsége miatt. Ezt szem előtt tartva, az egyéneknek tudniuk kell, hogy az Egyesült Államokban élő mindenkinek-a biztosítástól vagy a bevándorlási státustól függetlenül-ingyen kaphatja meg a COVID-19 oltást.

Kattintson ide, hogy megtalálja a közelben lévő Covid-19 oltási szolgáltatót.

akadályok

Számos akadály van a méltányos vakcinákhoz való hozzáféréshez. A konkrét akadályok országonként és személyenként eltérőek, de magukban foglalják:

  • Az oltáshoz való hozzáférés hiánya egy országban: Az alacsony jövedelmű országok kevés vagy egyáltalán nem állnak rendelkezésre oltások.
  • Logisztikai akadályok: Ez magában foglalhatja a szállítási problémákat, a munkavégzés hiányát vagy a vakcinák helyének megkeresését. Például, az idősebb felnőtteknek nem lehetnek szállításuk, vagy nem képesek vezetni.
  • Vakcina tétovázás: Azok az emberek, akik nem bíznak az oltásokban, csökkenthetik a méltányos eloszlást azáltal, hogy úgy döntenek, hogy nem kapják meg a vakcinát, vagy másokat meggyőzzenek annak elkerülése érdekében. Ez a tétovázás a folyamatos elnyomásból származhat, például az oltások iránti bizalmatlanságból az orvosi rasszizmusnak kitett személyek között.
  • Pénzügyi aggályok: Egyesek úgy gondolják, hogy fizetniük kell egy oltást, de más pénzügyi tényezők is szerepet játszhatnak. Például az a személy, aki hosszú órákat dolgozik, vagy hiányzik a gyermekgondozás, előfordulhat, hogy nem képes könnyen oltási kinevezést kapni. Ezenkívül az a személy, aki nem fizetett szabadságot a munkából, előfordulhat, hogy nem tudja szabadulni egy találkozóra.

Megoldások

Nincs egyetlen megoldás a méltányos vakcinák eloszlására és hozzáférésére – különféle megoldásokat igényel. Ide tartozhatnak:

  • Finanszírozás: Az alacsony jövedelmű országokban és a közösségek oltások fokozott finanszírozása segíthet több embert oltásban. Például a COVID-19 Vaccines Global Access Fund a magas jövedelmű országokból származó pénzt forgalmaz az alacsony jövedelmű országokba az oltás előmozdítása érdekében.
  • A vakcinák tétovázása: Az oktatási és testreszabott üzenetküldés biztosítása, különösen az alacsony jövedelmű közösségekben, ösztönözheti a kiszolgáltatott embereket a vakcinázásra.
  • A gyakorlati akadályok leküzdése: Sok kiszolgáltatott csoport logisztikai akadályokkal néz szembe, mint például a szállítás, a munkavégzés vagy a gyermekgondozás hiánya. Segíthet a szállítási programok, a vakcinák tájékoztatása és a oltásokhoz való nagyobb hozzáférés segíthet.
  • Prioritási hozzáférés: A vakcinák hozzáférésének rangsorolása a szükségletek szerint egyenlően eloszthatja az immunizációkat. Például az Egyesült Államokban a vakcinák legkorábbi kedvezményezettjei orvosi szempontból kiszolgáltatott csoportok voltak, azok, akik ápolási otthonokban élnek, és 65 évesnél idősebbek.

Összegzés

A COVID-19 oltások méltányos elosztása mindenkit érint, nem csak a kiszolgáltatott populációk, amelyek korlátozott vakcina-hozzáféréssel rendelkeznek. Az emberek cselekedetei szerte a világon a globális közösség mindenkit befolyásolnak.

A stratégiák kombinációja, ideértve a vakcinák hozzáférésének javítását, a vakcinázási oktatás biztosítását és a vakcinázás finanszírozásának fokozását, fokozhatja a vakcinák felvételi arányát. Ez egyaránt lelassíthatja a betegség terjedését, és csökkentheti az új változatok megjelenésének esélyét.

A vakcinákhoz való széles körű hozzáférés a finanszírozástól, a kormányzati politikától és a jó közegészségügyi stratégiáktól függ. A kormányzati és egészségügyi ügynökségek lobbizása a méltányos hozzáférés javítása érdekében az egyik módja annak, hogy segítsék a COVID-19 pandémiát.

  • Immunrendszer/oltások
  • Egészségügyi tőke

Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési iránymutatásokkal rendelkeznek, és csak a szakértői áttekintett tanulmányokból, a tudományos kutatóintézetekből származnak , és orvosi folyóiratok és társulások. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a

szerkesztői politika elolvasásával.